MARZEC

W marcu rozmawialiśmy o marcowej pogodzie. Poznaliśmy przysłowie „W marcu jak w garncu” i dowiedzieliśmy się, co ono oznacza. Przypomnieliśmy sobie nazwy zjawisk atmosferycznych występujących w okresie przedwiośnia, takich jak: deszcz, mgła, wiatr, śnieg, słońce, chmury, poznaliśmy oznaczające je symbole graficzne, robiliśmy „marcowa zupę pogodową” i założyliśmy tygodniowy kalendarz pogody. Poszukiwaliśmy pierwszych oznak wiosny w najbliższym otoczeniu. Zapoznaliśmy się z wyglądem i nazwą przebiśniegów, które znaleźliśmy w naszym parku. Obserwowaliśmy nasiona i cebulki różnych kwiatów i warzyw, opowiadaliśmy o różnicach między nimi, zasadziliśmy nasze fasolki a także odwiedziliśmy okoliczną kwiaciarnię. Uczestniczyliśmy wspólnie z przedszkolakami z innych grup w powitaniu Wiosny oraz w wielkanocnym spotkaniu z naszymi rodzicami, babciami przy wykonywaniu świątecznych ozdób. W marcu odbyło się także nasze Pasowanie na Przedszkolaka, w Uroczystości tej brali udział nasi rodzice oraz Pani Dyrektor i Pani Wicedyrektor.

LUTY

Luty rozpoczęliśmy tematyką „Nasze zmysły” – nazywaliśmy zmysły oraz części ciała z nimi związane, rozpoznawaliśmy wybrane zapachy, smaki i dźwięki. Uczestniczyliśmy w audycji muzycznej pt. „W zimowym Meksyku”, świętowaliśmy „Tłusty Czwartek” i Walentynki.

Rozmawialiśmy również o tym, jak dbać o zdrowie: o zdrowym odżywianiu, ubraniu dostosowanym do pogody, wizytach u lekarza i aktywności fizycznej. Wspólnie wysłuchaliśmy książek „Kicia Kocia jest chora” i „Kicia Kocia. Witaminowe przyjęcie” oraz przygotowaliśmy zdrową owocową sałatkę.

STYCZEŃ

W styczniu poznawaliśmy bajki i baśnie wybitnych pisarzy tj. bracia Grimm, Carlo Collodi. Dzieci opowiadały o swoich ulubionych książkach i  bohaterach, wdrażały się do uważnego słuchania i czekania na swoją kolej. Realizowaliśmy dalej projekt edukacyjny „Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy” – „Kicia Kocia gotuje”. Odwiedziliśmy przedszkolna kuchnię i panie tam pracujące. Poznaliśmy wyposażenie kuchni, przedmioty przydatne w gotowaniu, wykonywaliśmy eksperyment z „uciekającym brudem”, uczestniczyliśmy w zabawach matematycznych z wagą szalkową, a także przygotowywaliśmy „ciasteczka” z masy solnej. W styczniu gościliśmy w naszym przedszkolu nasze ukochane babcie i dziadków i braliśmy udział w balu karnawałowym.

GRUDZIEŃ

W pierwszym tygodniu grudnia rozmawialiśmy o „czarodziejskich słowach” – proszę, przepraszam, dziękuję, dzień dobry, do widzenia. Początek grudnia był też okazją do zabaw na śniegu.6 grudnia obchodziliśmy Mikołajki oraz imieniny Mikołaja Kopernika, z tej okazji czekało na nas w przedszkolu wiele niespodzianek. W „Mikołajki” spędziliśmy również czas z naszymi bliskimi: rodzicami, babciami, z którymi wspólnie ozdabialiśmy pierniki oraz robiliśmy ozdoby choinkowe. 13 grudnia uczestniczyliśmy w audycji muzycznej „Boże Narodzenie w Zakopanym”, w trakcie której wysłuchaliśmy wielu kolęd i pastorałek, sami też chętnie włączaliśmy się do śpiewania nam znanych. W grudniu przygotowaliśmy również świąteczne przedstawienie dla naszych bliskich, na zakończenie którego odwiedził nas Mikołaj i przyniósł prezenty. Uczestniczyliśmy również w przedszkolnej Wigilii.

LISTOPAD

W listopadzie rozpoczęliśmy realizację ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Z Kicią Kocią maluchyzmieniają się w zuchy”. Zapoznaliśmy się z książkami tj. „Kicia Kocia w przedszkolu”, „Kicia Kocia mabraciszka Nunusia”, „Kicia Kocia mówi Dzień dobry” oraz „Kicia Kocia sprząta”, bardzo nam sięspodobały. 10 listopada wzięliśmy udział w przedszkolnych obchodach Dnia Niepodległości(przypadających 11.11). W listopadzie uczestniczyliśmy również w warsztatach „Zmysłowiaki”prowadzonych przez Twórczą Chatę – rozwijaliśmy nasze zmysły dzięki zabawom z wykorzystaniem darów jesieni oraz obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia.

PAŹDZIERNIK

W październiku rozmawialiśmy o darach jesieni…z sadu i ogrodu, z parku i z lasu. W pierwszym tygodniu
października rozmawialiśmy o owocach i warzywach. Dlaczego należy je jeść? Gdzie rosną? Jak różne są
w wyglądzie? I jak smakują? Odwiedziliśmy również sklep – to była nasza pierwsza wyprawa po osiedlu.
2 października odwiedziła nas bajkowa postać – Myszka Miki, wspólnie pobawiliśmy się i mieliśmy
okazję zadania jej kliku pytań. 10 października obchodziliśmy Dzień Drzewa, z tej okazji posadziliśmy na
terenie dwa nasze drzewka – dęby. Mamy nadzieję, że za parę lat doczekamy się żołędzi. 13
października uczestniczyliśmy w przedstawieniu Teatru Magmowcy pt. „Kolory jesień”, niektórzy z nas
mieli okazję wcielić się w rolę aktorów, którzy pomogli Pani Jesieni odzyskać jej kolory. Często
odwiedzamy też nasz park i za każdym razem przynosimy z niego coś, do naszego kącika przyrody. 25
października wzięliśmy udział w audycji muzycznej pt. „Zaczarowany świat bajek”, podczas której
mieliśmy okazję posłuchać utworów z naszych ulubionych bajek i poznaliśmy 3 instrumenty dęte: puzon,
trąbkę i tubę. 26 października uczestniczyliśmy w zajęciach z zakresu alpakoterapii.

WRZESIEŃ

We wrześniu rozpoczęła się nasza przygoda z przedszkolem. Nowe miejsce, nowe panie, nowi koledzy i koleżanki… Pierwsze dni pobytu mijają nam na wzajemnym poznawaniu się. Uczymy się zasad bezpiecznej zabawy w sali, na terenie i podczas spacerów. Wspólnie obchodziliśmy już Dzień Kropki, Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka, powitaliśmy też nową porę roku – jesień. Podczas zajęć i zabaw nabywamy nowych doświadczeń, coraz chętniej wypowiadamy się i dzielimy się swoimi spostrzeżeniami. Przełamujemy też naszą nieśmiałość i uczymy się cieszyć wspólnym pobytem.