CZERWIEC

Z okazji Dnia Dziecka świetnie bawiliśmy się z animatorem Jo-Jo oraz obejrzeliśmy film o kosmosie w kinie sferycznym – planetarium. Nadszedł również czas uroczystości Pożegnania Przedszkola. Był tańce, wiersze, piosenki i moc wrażeń, i wzruszeń. Te 4 lata w przedszkolu z naszymi Paniami minęły nam bardzo szybko. Dzięki uprzejmości taty Szczepana mogliśmy zobaczyć wyposażenie karetki oraz poznać zawód ratownika medycznego.

MAJ

W tym miesiącu obchodziliśmy bardzo ważne dla nas święto – Dzień Mamy i Taty. Ten dzień spędziliśmy na sportowo. Po części artystycznej odbyły się zawody w dwóch drużynach – Dzieci i Rodziców. Po zawodach czekał na nas pyszny poczęstunek. 16 maja odwiedziła nas p. Agnieszka Jabłońska z MPO i opowiedziała jak prawidłowo segregować śmieci. 23 maja byliśmy na wycieczce w Szkole Podstawowej nr 14, Pani Aleksandra oprowadziła nas po salach lekcyjnych, hali sportowej, auli, bibliotece. To była wspaniała szkolna przygoda! Maj zakończyliśmy wycieczką do JuraParku, oglądaliśmy kości dinozaurów i skamieliny, byliśmy w kinie 3D, na ścieżce dinozaurów, pobyt w JuraParku zakończyliśmy zabawą na placu zabaw, to był świetny wyjazd.

KWIECIEŃ

Miesiąc kwiecień przyniósł nam kolejne piękne chwile. Wzięliśmy udział w audycji muzycznej „Muzyka kwietniowych przemian” i poznaliśmy następne instrumenty. Niektórzy z nas mieli nawet okazję na nich zagrać. 11 kwietnia odwiedziła nas grupa teatralna MagMowcy. Aktorzy zagrali spektakl pt. „Jedna jaskółka wiosny nie czyni”. Już rozumiemy to tytułowe przysłowie. Nasze Panie zabrały nas również do gabinetu stomatologicznego DENMED, przy ul. Hallera. Poznaliśmy zawód stomatologa, ale co najważniejsze utrwaliliśmy zasady dbania o higienę jamy ustnej. Dostaliśmy też upominki, za które bardzo dziękujemy. 22 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi oraz święto naszego patrona Władysława Szafera. Wysłuchaliśmy bajki z pięknymi ilustracjami o naszym patronie, a także wspólnie zastanowiliśmy się, jakie działania szkodzą naszej planecie, a co możemy zrobić, aby jej pomóc. Zgodnie stwierdziliśmy, że jednym ze sposobów jest wyrzucanie śmieci do kosza oraz ich segregowanie. Aby choć trochę pomóc naszej planecie Ziemi ruszyliśmy posprzątać Park Tysiąclecia!

MARZEC

8 marca świętowaliśmy Dzień Kobiet. Chłopcy złożyli dziewczynkom i Paniom życzenia oraz wręczyli własnoręcznie wykonane kwiatki. W tym miesiącu wystąpiliśmy również na pasowaniu Stokrotek, zaśpiewaliśmy piosenki oraz zatańczyliśmy krakowiaka. 19 marca wzięliśmy udział w zajęciach z pierwszej pomocy – utrwaliliśmy numery alarmowe oraz zapoznaliśmy się z podstawowymi sposobami udzielania pomocy poszkodowanemu. Wiosnę przywitaliśmy sadzeniem nasion kwiatów i warzyw do doniczek, czekamy z niecierpliwością aż urosną. Wzięliśmy udział również w obchodach prawa do tolerancji – Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa, założyliśmy tego dnia kolorowe skarpetki nie do pary. 22 marca z okazji Dnia Wody przeprowadziliśmy zabawy badawcze z użyciem wody i barwników. Nauka przez zabawę jest super! 27 marca odbyło się uroczyste śniadanie wielkanocne, w czasie którego spróbowaliśmy tradycyjnych potraw wielkanocnych.

LUTY

1 lutego odbyła się długo przez nas wyczekiwana uroczystość – bal karnawałowy! Przebrani za postacie z bajek mogliśmy wspaniale się bawić! Były tańce, konkursy, zagadki, a po balu czekał na nas pyszny poczęstunek. 6 lutego wzięliśmy udział w audycji muzycznej „W zimowym Meksyku” – poznaliśmy meksykańską muzykę oraz brzmienie takich instrumentów jak: gitara akustyczna i waltornia. 8 lutego odwiedziliśmy Dom Seniora i zanieśliśmy herbatki dla seniorów zebrane w ramach akcji „Herbatka dla babci i dziadka”, radość seniorów była bezcenna. W lutym obchodziliśmy także Tłusty Czwartek, ten dzień uczciliśmy pysznymi pączkami. 14 lutego świętowaliśmy Walentynki,  przygotowaliśmy piękne kartki dla miłych sercu osób oraz robiliśmy sobie zdjęcia w przygotowanej z tej okazji fotobudce. Na końcu miesiąca odwiedziła nas mama Helenki, pani Weronika i przeczytała bajkę „Buziaczki”, z której dowiedzieliśmy się, że nie musimy dawać lub przyjmować buziaków, gdy nie mamy na nie ochoty.

STYCZEŃ

9 stycznia wzięliśmy udział we wspólnym kolędowaniu z rodzicami z grupy Stokrotki. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie! W styczniu braliśmy udział także w audycji muzycznej pt. „Brzmienia Nowego Roku” mogliśmy poznać wygląd i brzmienie wiolonczeli i pianina, to był wspaniały koncert.  W przedszkolu odwiedził nas pan ze Straży Miejskiej, wspólnie przypomnieliśmy sobie zasady bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw. Styczeń przywitał nas piękną, białą zimą, zatem nie zabrakło zabaw na śniegu na terenie przedszkolnym. 19 stycznia świętowaliśmy w przedszkolu Dzień Babci i Dziadka, z tej okazji przygotowaliśmy dla naszych kochanych dziadków piosenki, wiersze, a także prezenty, to był wspaniały dzień. 30 stycznia obchodziliśmy Dzień Rogalika, z tej okazji odwiedziliśmy pobliską piekarnię – rogaliki były pyszne!

GRUDZIEŃ

Początek grudnia przywitał nas białym, puszystym puchem. Uwielbiamy zabawy na śniegu! 6 grudnia obchodziliśmy Mikołajki oraz 550 urodziny Mikołaja Kopernika. Z tej okazji panie nauczycielki wraz ze świętym Mikołajem przygotowały dla nas atrakcje związane z kosmosem. Mikołaj obdarował nas również kubkami ze słodyczami. Dziękujemy Mikołaju! 11 grudnia w naszej grupie odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców o tematyce świątecznej. Dzieci wraz z rodzicami zatańczyły taniec „Czapka Mikołaja” oraz wspólnie udekorowały drzewka pięknymi ozdobami. 12 grudnia dzieci wzięły udział w spektaklu teatralnym grupy Magmowcy pt. „Pingwin Negatyw”. Odwiedziła nas również mama Aleksandra, która przeczytała dzieciom książkę o emocjach pt. „Kolorowy potwór”. W ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” również odwiedziła nas mama Zuzi, która przeczytała dla nas bajkę pt. „Ivar zaprzyjaźnia się z tyranozaurem”. Nasza koleżanka Wiktoria zdobyła I miejsce w międzyprzedszkolnym  konkursie plastyczno – ekologicznym „Eko-przedszkolaki malują polskie ptaki” organizowanym przez Przedszkole Miejskie nr 3 w Toruniu. Serdecznie gratulujemy Wiktorii i życzymy kolejnych sukcesów! 18 grudnia zagraliśmy przedstawienie świąteczne dla rodziców pt. „Zmartwienie śnieżynek”, a także odwiedził nas św. Mikołaj z wielkim workiem prezentów. 20 grudnia wspólnie zasiedliśmy przy jednym wigilijnym stole, złożyliśmy sobie życzenia oraz zaśpiewaliśmy kolędy. Tego dnia odwiedziła nas także mama Juliusza i przeczytała nam bajkę „Gdzie jest Mikołaj?”, bardzo dziękujemy za poświęcony czas.

LISTOPAD

W listopadzie, we współpracy z Toruńskim Centrum Usług Społecznych braliśmy udział w nagrywaniu filmiku z okazji Światowego Dnia Praw Dziecka, w nagrodę za udział otrzymaliśmy słodkie przekąski oraz grę i zestaw pisaków da naszej grupy, bardzo dziękujemy! Listopad to też czas na jesienne zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. W piątek 10 listopada braliśmy udział w apelu z okazji Dnia Niepodległości, prezentowaliśmy wiersz i piosenkę o tematyce patriotycznej dla młodszych grup, a o 11:11 odśpiewaliśmy hymn Polski na terenie przedszkola. 13 listopada byliśmy na dyniowych warsztatach w Twórczej Chacie, mogliśmy karmić i głaskać kozy, braliśmy udział w teście zręczności i rzutów do celu, oglądaliśmy różne rodzaje dyń, segregowaliśmy pestki dyni i ziarna kukurydzy, a na koniec wyklejaliśmy bibułą ogromną dynię. 15 listopada odwiedziła nas mama Kornelii K. i czytała nam przygody Gangu Mocniaków, bardzo dziękujemy za miły poranek z bajką. 20 listopada obchodziliśmy Dzień Praw Dziecka, tego dnia prezentowaliśmy scenki dla młodszych grup z wybranymi prawami. W listopadzie braliśmy także udział w audycji muzycznej „Polskie tańce narodowe”, był to bardzo ciekawy koncert. W piątek 24 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia, z tej okazji przynieśliśmy swoje pluszowe misie do przedszkola, braliśmy udział w ciekawych zajęciach, robiliśmy misie z rolki papierowej oraz Pani zrobiła nam pamiątkowe zdjęcia w misiowej fotobudce. Tego dnia również odwiedziła nas mama Juliana i przeczytała nam ciekawe opowiadania, dziękujemy za poświęcony czas. W ostatnim tygodniu listopada odwiedziliśmy pobliski gabinet weterynaryjny Medicavet, dowiedzieliśmy się wielu cennych informacji na temat zwierząt i pracy weterynarza, bardzo dziękujemy Pani weterynarz za poświęcony czas. 29 listopada troje reprezentantów z naszej grupy wzięło udział w turnieju „Toruń – moje miasto Kopernika i piernika”, gdzie wykazali się wiedzą na temat legend toruńskich, sylwetki Mikołaja Kopernika i znajomością planet Układu Słonecznego. Chłopcy wygrali nagrody dla całej grupy oraz otrzymali pamiątkowy dyplom.

PAŹDZIERNIK

Październik w naszej grupie rozpoczął się od spotkania z Myszką Miki. Natomiast w piątek 6 października obchodziliśmy Dzień Uśmiechu, z tej okazji rozmawialiśmy o różnych emocjach, które towarzyszą nam każdego dnia oraz malowaliśmy farbami na temat: „Co sprawia nam radość?”. 10 października obchodziliśmy Dzień Drzewa, z tej okazji sadziliśmy drzewka na terenie przedszkolnym: lipę i klon. Dziękujemy Frankowi i jego rodzicom za drzewko szczęścia do naszej sali. Październikowe popołudnia upływały nam także na przeliczaniu i tworzeniu obrazów z kasztanów. 13 października obejrzeliśmy przedstawienie teatralne grupy Magmowcy pt. „Kolory jesieni”. Niektóre dzieci mogły wcielić się w role aktorów. 25 października wzięliśmy udział w audycji muzycznej pt. „Zaczarowany świat bajek”, poznaliśmy takie instrumenty jak: trąbka, puzon i tuba. Dzień później pojechaliśmy do Młyna Wiedzy na warsztaty edukacyjne pt. „Planety Kopernika” – poszerzyliśmy swoją wiedzę nt. Układu Słonecznego. Obejrzeliśmy również różne wystawy, a przede wszystkim uczyliśmy się poprzez wspaniałą zabawę. Koniec miesiąca uczciliśmy Jesiennym Balem w naszej grupie – wzięliśmy udział w zabawach taneczno-ruchowych, z chustą animacyjną, zatańczyliśmy „Jesiennego kujawiaczka”, rozwiązywaliśmy zagadki o jesieni, utrwaliliśmy wiedzę na temat charakterystycznych zjawisk jesieni.

WRZESIEŃ

Wrzesień rozpoczęliśmy od utrwalenia zasad bezpieczeństwa na drodze. Podczas spaceru na skrzyżowanie obserwowaliśmy ruch uliczny, który później w grupach narysowaliśmy na dużych arkuszach papieru. 15 września wzięliśmy udział w warsztatach przyrodniczych w klubie Atmosfera, dowiedzieliśmy się dużo ciekawostek o ptakach, mogliśmy również udekorować własne ptaki na drewnianych deskach. 20 września obchodziliśmy bardzo ważne święto, a mianowicie Dzień Przedszkolaka!!! W tym dniu braliśmy udział w zabawach muzycznych, ruchowych z chustą i balonami. Stworzyliśmy także prace plastyczną składającą się z odcisków naszych dłoni, to był wspaniały dzień. 22 września obchodziliśmy Pierwszy Dzień Jesieni, tego dnia przynieśliśmy  do przedszkola dary jesieni i udekorowaliśmy w sali jesienny kącik przyrody. Wybraliśmy się do parku na jesienny spacer, odpoczywaliśmy nad stawem i szukaliśmy Pani Jesieni. We wrześniu obchodziliśmy także Dzień Piżamy, aby wesprzeć dzieci na oddziałach onkologii, w tym dniu zorganizowaliśmy bieg w piżamach na sali gimnastycznej. We wrześniu dopisywała piękna pogoda, dzięki czemu mogliśmy korzystać z zabaw na świeżym powietrzu na terenie przedszkolnym. Wrzesień zakończyliśmy świętowaniem Dnia Chłopaka, dziewczynki wykonały dla chłopców piękne upominki ze słodką niespodzianką.